Měď a cín
Čistota a kvalita bronzu - záruka jakosti

 

Zvony odléváme z bronzu nejvyšší jakosti - měď a cín je taven v poměru 78:22 bez příměsí a podle tradiční zvonařské metody "ztraceného vosku" , kterou jsme nezměnili od roku 1808. Dodržování postupů je bezvýhradné a bez kompromisů ! Přesné dávkování,kvalitní promíchávání tavby a teplota hmoty v momentě odlevu  mají vliv nejen na zvuk a tóninu zvonů naší dílny, ale i na jejich vzhled,barvu a povrch .

 

 

 

 

Proč je kvalita tak důležitá?

Bronze vs other alloys

 

Zde můžete porovnat, jak dokáže nekvalitní materiál zhoršit kvalitu zvuku odlitého zvonu. Jako příklad uvádíme dva zvony  o váze kolem 150 kg, jeden z naší dílny odlitý z čisté mědi a cínu v poměru  78:22  a druhý s velkým poměrem olova, zinku a ostatních příměsí. U tohoto druhého zvonu byla naměřena pouze 10%-centní přítomnost čistého cínu .

 

 

Zvon o váze 150 kg
(zvonárna Jana Felczyńskiego)

  • tónina e/2, zvuk čistý bez vibrací,
  • povrch jednolitý - ucelený,
  • poměr: 78% měď, 22% cín, bez příměsí

 

Zvon o váze 150 kg
(jiná zvonárna)

  • zvuk nezařaditelný, spousta vibrací,
  • povrch nejednolitý, nekvalitní,
  • poměr: 75% měď, 10% cín, 6% zinek, 4% olovo, 5% jiné

 

 

 

Poslechni si zvuk:

poslechni si

Struktura povrchu:

 

 

Poslechni si zvuk:

poslechni si

Struktura povrchu:

Od pradávna se experimentovalo za účelem najít pro odlévání zvonů  co nejlepší technologie jak pro snadnost zpracování materiálů tak i pro přesnost jejich dekorace a hudebních kvalit . Cín byl v dávnověku velmi drahý materiál a proto se hledala náhrada. Začal se používat nekvalitní a levnější cín a ve větší míře olovo. Kvalita zvonoviny se podstatně zhoršila, zvony měly stále horší mechanické vlastnosti , povrch neměl typickou patinu a jejich zvuk byl znehodnocen. Z těchto důvodů se ustálil poměr mědi a čistého cínu na dnešních  78:22  - tento bronz nazýváme zvonovina . Poměr obou prvků se ustálil jako nejlepší pro získání a zachování jak estetických tak hlavně zvukových kvalit zvonu.

 

Ručíme za nejvyšší jakost a kvalitu zvonoviny! Po každém odlití má náš zákazník možnost kontroly struktury materiálu spektrometrem a zjistit si procentový poměr mědi a cínu.

 

 

 

Víte, že ...

Největší zvon, odlitý v naší dílně, vážil přes 10 tun!

 

Novinky v galerii