Díky snaze Arcibiskupa Alfonse Nossola a kněze preláta dr. Alberta Glaesera bylo dovezeno do sanktuaria sv. Jacka v Kamieniu Śląskim pět zvonů z farnosti v německé Bochumi. Tyto zvony ze známého německého zvonařství měly být zavěšeny na nové zvonici, nacházející se nedaleko kaple sv. Jacka. Kněz dr. Albert Glaeser navrhl, že sestavu pěti německých zvonů by bylo vhodné doplnit o další tři zvony vyrobené v polském zvonařství. Po mnoha diskuzích byl tento úkol svěřen naší dílně. Hlavní podmínkou nebylo jen  samotné odlití zvonů, ale i jejich sladění s německými zvony tak, aby spolu tvořily harmonickou sestavu. Shoda se měla týkat jak hlavního tónu, tak i tónů vedlejších (hum, prime, tierce, quinte, octave). Kvalitativní kampanologickou zkoušku provedl nezaujatý expert Petr Janda z Brna. (Ke stáhnutí je kampanologický posudek).

Rovnocennou účast na projektu měla i renomovaná firma Rduch – lídr na polském trhu automatizace zvonů a zvonové techniky. Její úkol spočíval v renovaci německých zvonů, restaurování všech mechanických částí sestavy, výrobě nových srdcí, opravě kování, montáži zvonů na zvonici a automatizaci všech osmi zvonů. Podle předchozí domluvy byla nainstalována nejmodernější elektronika, aby bylo možno spouštět zvony podle liturgického kalendáře, podle potřeby pak manuálně všechny zvony nebo každý jednotlivě.

Zvony byly zavěšeny v červenci 2012 a rozezněly se poprvé v srpnu během slavnosti sv. Jacka. Mše svaté, kterou celebroval arcibiskup Alfons Nossol, se účastnilo tisíce věřících. Po ukončení slavnosti přošel ulicemi města slavnostní průvod, který na čele nesl sochu sv. Jacka. Tato slavnost byla spojena s jubilei arcibiskupa Alfonse Nossola, který slavil 80. narozeniny, 55. výročí kněžského svěcení a 35. výročí svěcení biskupského.

 

<?php echo Yii::t('seo','odlewnia dzwonów ludwisarnia felczyńskich'); ?>

 
 

 

 

Víte, že ...

Slavný zvon sv. Jan Pavel II z Královské Katedrály krakovského Wawelu pochází z naší dílny !

 

Novinky v galerii